Architektúra je predovšetkým technickou vednou disciplínou, no keďže je pri nej často prítomná aj veľká dávka kreativity a inovácií, možno ju v mnohých prípadoch kategorizovať aj ako určitú formu umenia. Architektonické dielo tak rastie na hodnote ruka v ruke s jeho jedinečnosťou a prevedením, v dôsledku čoho je aj v architektúre nesmierne dôležitá ochrana autorských práv. Predmetom tohto článku je pozrieť sa na základné aspekty autorských práv v oblasti architektúry, ich význam a súčasne poskytnúť architektom niektoré praktické rady.

Čo sú autorské práva?

Autorské práva sú práva vyplývajúce z právnych noriem, pričom v Slovenskej republike ide najmä o zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon. Rozoznávame dve kategórie autorských práv a to osobnostné, ako je právo na označenie diela, právo na nedotknuteľnosť či právo na rozhodnutie o zverejnení, ktoré smrťou autora zanikajú a majetkové, ktoré upravujú práva na použitie diela a udelenie súhlasu s jeho použitím. Majetkové práva trvajú od okamihu vytvorenia diela počas autorovho života a 70 rokov po jeho smrti.

V oblasti architektúry sa tieto práva týkajú ako samotných architektonických plánov a nákresov a to už v ich najvšeobecnejšie vyjadrení, tak aj hotových stavieb, ktoré sú výsledkom kreatívnej činnosti architekta. K ich vzniku dochádza, keď je dielo objektívne vyjadrené v podobe vnímateľnej zmyslami (t. j. môže ísť už aj o skicu).

Dôležité aspekty autorských práv v architektúre

  1. Originalita diela
    Architektonické dielo je považované za autorské dielo, iba ak je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. Architekti by tak mali dbať na to, aby ich návrhy boli jedinečné a inovatívne, čím si zabezpečia ochranu svojich autorských práv.
  2. Ochrana stavieb
    Predmetom autorských práv v oblasti architektúry nie je len grafické a priestorové zobrazenie architektonického riešenia stavby, ale aj hotové a zhmotnené architektonické dielo, ako sú budovy a iné stavby. Je preto dôležité si uvedomiť, že ak plánujete stavbu alebo jej časť skopírovať pre klienta, môže to predstavovať závažné porušenie autorských práv.
  3. Režim vytvorenia architektonického diela
    Pri vytváraní architektonického diela pre klienta je potrebné mať zmluvne upravený právny režim vytvorenia diela a vzájomné práva a povinnosti, ktoré najmä jasne definujú, kto vlastní a vykonáva jednotlivé autorské práva a ako môže byť dielo a jeho varianty využívané. Dobre spracované zmluvy môžu pomôcť predísť sporom a nedorozumeniam. Rovnako je to potrebné aj v prípade, ak dochádza k vytvoreniu diela v spolupráci s inými architektmi ako spoluautormi.
  4. Doba ochrany
    V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, sú majetkové autorské práva platné počas života autora a ďalších 70 rokov. Po uplynutí tejto doby prechádza ochrana autorského diela do iného právneho režimu a môže byť voľne používané, čo je dôležité napríklad z hľadiska možnosti spracovania diela ako jedného z majetkových práv. Treba však pamätať na to, že doba ochrany môže byť v rôznych jurisdikciách odlišná.

Význam autorských práv v oblasti architektúry

  • Ochrana tvorivosti: prvoradým významom je predovšetkým ochrana originálnych nápadov a jedinečných diel, ktoré sú výsledkom tvorivej duševnej činnosti, keďže autorské práva zabraňujú neoprávnenému priživovaniu sa na takejto činnosti,
  • Podpora kreativity: keďže autorské práva zabezpečujú ochranu originálnych nápadov, motivujú tiež architektov k inováciám, tvorivému mysleniu a vytváraniu nových hodnotných diel,
  • Ekonomický prospech a zabezpečenie spravodlivého odmeňovania: ochrana diela môže viesť k zvýšeniu hodnoty diela a jeho komerčnému úspechu, pričom architektom dopomáha k získaniu spravodlivej odmeny za svoje dielo.

Praktické rady pre architektov

  • Vždy si ešte pred zverejnením riadne dokumentujte všetky svoje nápady a návrhy. Môže ísť o úplne kľúčovú otázku pri ochrane vašich práv. V prípade autorských práv totiž neexistuje register ako napríklad pri ochranných známkach, kde by bol vznik autorského právne zachytený. Pri sporoch pritom často býva nesmierne dôležité vedieť preukázať existenciu a vyobrazenie diela k určitému dátumu.
  • Už pri začiatku akejkoľvek spolupráce s klientmi a dodávateľmi uzatvárajte jasné zmluvy upravujúce aj otázku nakladania a výkonu autorských práv. Aj seba lepšie vyzerajúci osobný vzťah s klientom a počiatočné bezproblémové dohody môžu mať svoj koniec, čo je v praxi žiaľ úplne bežná vec. Jasné a precízne nastavenie zmluvných vzťahov prechádza vzniku takýchto situácií, keďže ako sa hovorí, dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Túto otázku tak rozhodne nepodceňujte!
  • Majte prehľad o právnych predpisoch a ich zmenách, prípadne si túto otázku vždy konzultujte s odborníkom v danej oblasti. V oblasti právnych predpisov dochádza k pomerne častým zmenám. Ani oblasť autorských práv pritom nie je žiadnou výnimkou a aj drobná novelizácia môže znamenať zmenu v predtým zaužívanej praxi. Je preto dôležité mať o takýchto zmenách prehľad. Ak uvedené nie je vo vašich možnostiach, prenechajte túto starosť na odborníka.

Záver

Autorské práva v oblasti architektúry sú neoddeliteľnou súčasťou ochrany kreativity a inovácií. Architekti by tak mali byť proaktívni pri ich ochrane. Takýto prístup im pomôže nielen v tom, že ich jedinečné dielo sa bude používať iba legálne, ale zabezpečí tiež spravodlivé odmeňovania za ich prácu a profesionálny rast.

Hodnotenie